25.12.2015 GAZİANTEP'İN KURTULUŞ KOŞUSU VE HALK YÜRÜYÜŞÜ

25 Aralık Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlamalar başladı.

Kutlama programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu iş birliğiyle “Kurtuluş Koşusu ve Halk Yürüyüşü” düzenledi.

Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve il protokolü üyelerinin iştirakleriyle yapılan koşuya yurdun farklı illerinden 24 bin 941 sporcu ve vatandaş katıldı.

Kurtuluş Koşusu 10 bin metrelik parkurda 7 farklı kategoride gerçekleştirildi. Daha sonra yapılan 5 bin metrelik “Halk Koşusu ve Yürüyüşü ‘ne Vali Yerlikaya, Milletvekilleri, Garnizon Komutanı Soysal, Başkan Şahin ve protokol üyeleri de katıldı.

“25 Aralık Kurtuluş Koşusu ve Halk Yürüyüşü” organizasyonunu değerlendiren Vali Yerlikaya; “Bize bu cennet yurdu miras bırakan tüm şehit ve gazi ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Bugün yurdumuzun çok farklı yerlerinden koşuya katılmak üzere ilimize gelen sporcu ve yarışmacılarımıza, hemşerilerimize, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Büyükşehir Belediyemiz ve organizasyon tertip heyetine çok teşekkür ediyorum. Koşuya katılan tüm sporcu ve vatandaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, “94 yıl önce atalarımız bizlere büyük bir miras bıraktı. Selam olsun atalarımıza, şehitlerimize, gazilerimize. Bugün halk koşusuyla bir şey söylüyoruz. Biz 94 yıl önceyi unutmadık, unutturmayacağız. Biz atalarımızdan aldığımız güçle Cumhuriyet’in 100’üncü yılına gidiyoruz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmaya gidiyoruz” dedi.

Yarışma sonunda dereceye girenlere madalya, kupa ve katılım belgesi ile ödülleri düzenlenen törenle Vali Ali Yerlikaya ve protokol üyeleri tarafından verildi.